۲۰ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

الان بخون، فردا نه!

عاقا یه سوال!   این فردا که میگن کی میاد ایشالا؟ (صحیحش "ان شاء الله" هستش، ولی خب خودمونی مینویسم دیگه :دی )

والا ما که از اول عمر منتظر این فردا هستیییییییییم، ولی نمیاد!

شما هم منتظر نباش، بقول معروف: گشتم نبود نگرد نیست!

 

وایستا.... نکنه اون فردا امروزه؟

آره! امروزه!!!

خدا رو شکر بالاخره اومد!

خب از الان شروع میکنم کارامو انجام بدم.

نخند!!! از همین الان شروع کن.! وگرنه هر لحظه تاخیر=مهلتی برای شیطون که نذاره کارتو انجام بدی

 

خیلی از جهنمی ها بخاطر اینکه هی "فردا فردا" کردند، میوفتند اونجا!

اگه توبه نکردی،همین الان بگو خدا غلط کردم! نمیخواد عربیشو بگی، خدا با همه رفیقه!

 


پ.ن:

  • متن فارسی حدیث: کسى که قصد کار خیرى کند، باید بشتابد، زیرا هر چه در آن تأخیر رود، شیطان را نسبت بآن مهلتى پیدا شود. امام باقر (علیه السّلام)
  • أصول الکافی / ترجمه مصطفوى، ج‏3، ص: 213
  • متن عربی حدیث:
  • مَنْ هَمَّ بِشَیْ‏ءٍ مِنَ الْخَیْرِ فَلْیُعَجِّلْهُ فَإِنَّ کُلَّ شَیْ‏ءٍ فِیهِ تَأْخِیرٌ فَإِنَّ لِلشَّیْطَانِ فِیهِ نَظْرَة (
 • الکافی (ط - الإسلامیة)، ج‏2، ص: 143)
۱۵ نظر موافقین ۵ مخالفین ۰
یحیی پروین

آدم همچین رفیقی داشته باشه، غم نداره !

آره.... جونم براتون بگه که: یه رفیق دارم کارش خیلی درسته!

هر وقت کارم گیر میکنه، بدون منّت برام راه میندازه!

تو هر اداره ای که بگی، آشنا داره!

هر معامله ای بخوام بکنم، مثه مرد پشتمه!

 

واقعا خیلی خوشحالم که همچین رفیقی دارم! اگه خواستید میتونم شما رو باهاش آشنا کنم!

این خط پایینی حرف اونه:

 

بعزت و جلال و عظمت و علو و بلندى مقامم سوگند که، هیچ بنده‏ اى خواست مرا بر خواست خود اختیار نکند، جز آنکه زندگیش را روبراه کنم [از تباهى نگهش دارم‏] و آسمانها و زمین را ضامن روزیش سازم و خودم پشت سر تجارت هر تاجرى براى او باشم (یعنى دل تجار را متوجه او کنم تا با او داد و ستد کنند و سود برد یا آنکه خودم بجاى تجارت هر تاجرى به او سود رسانم).

 

 


پ.ن:

متن عربی حدیث: (قال الصادق علیه السلام) إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ یَقُولُ وَ عِزَّتِی وَ جَلَالِی وَ عَظَمَتِی وَ عُلُوِّی وَ ارْتِفَاعِ مَکَانِی لَا یُؤْثِرُ عَبْدٌ هَوَایَ عَلَى هَوَى نَفْسِهِ إِلَّا کَفَفْتُ عَلَیْهِ ضَیْعَتَهُ وَ ضَمَّنْتُ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْض رِزْقَهُ وَ کُنْتُ لَهُ مِنْ وَرَاءِ تِجَارَةِ کُلِّ تَاجِرٍ

(الکافی (ط - الإسلامیة)، ج‏2، ص: 137)

۱۱ نظر موافقین ۶ مخالفین ۰
یحیی پروین

میخوام بهترین زندگی رو تو دنیا داشته باشم :)

 

خوشبختی تو خیلی مهم است.

خوشبختی ات در آزادی توست.

+پس بنگر چگونه آزاد میشوی...

 

آزادی تو مهم است.

آزادیت در بینیازی توست.

+پس بنگر چگونه بینیاز میشوی...

 

++هر که خواهد بینیازترین مردم باشد، باید بآنچه در دست خداست اعتمادش بیشتر از آنچه در دست دیگرانست بوده باشد. (1)

 

 


پ.ن:

1-

مَنْ أَرَادَ أَنْ یَکُونَ أَغْنَى النَّاسِ فَلْیَکُنْ بِمَا فِی یَدِ اللَّهِ أَوْثَقَ مِنْهُ بِمَا فِی یَدِ غَیْرِه‏. (

الکافی (ط - الإسلامیة)، ج‏2، ص: 139)

۱۰ نظر موافقین ۴ مخالفین ۰
یحیی پروین

یه قلیون برام چاق کن!

حضرت آقا در جمع خانواده های شهدا:

شنیدم مرحوم حاج میرزا جواد آقاى تبریزى معروف که از بزرگان اولیا و عرفا و مردان صاحبدلِ زمان خودش بوده است اوایلى که براى تحصیل وارد نجف شد، بااینکه طلبه بود، ولى به شیوه ى اعیان و اشراف حرکت مى کرد. نوکرى دنبال سرش بود و پوستینى قیمتى روى دوشش مى انداخت و لباسهاى فاخرى مى پوشید؛ چون از خانواده ى اعیان و اشراف بود و پدرش در تبریز ملک التجار بوده یا از خانواده ى ملک التجار بودند. ایشان، طلبه و اهل فضل و اهل معنا بود و بعد از آنکه توفیق شامل حال این جوان صالح و مؤمن شد، به درِ خانه ى عارف معروف آن روزگار، استاد علم اخلاق و معرفت و توحید، مرحوم آخوند ملا حسینقلى همدانى که در زمان خودش در نجف، مرجع و ملجأ و قبله ى اهل معنا و اهل دل بوده است و حتّى بزرگان مى رفتند در محضر ایشان مى نشستند و استفاده مى کردند راهنمایى شد.

روز اولى که مرحوم حاج میرزا جواد آقا، با آن هیئتِ یک طلبه ى اعیان و اشراف متعین، به درس آخوند ملا حسینقلى همدانى مى رود، وقتى که مى خواهد وارد مجلس درس بشود، آخوند ملا حسینقلى همدانى، از آنجا صدا مى زند که همان جا یعنى همان دمِ در، روى کفشها بنشین. حاج میرزا جواد آقا هم همان جا مى نشیند. البته به او برمى خورد و احساس اهانت مى کند؛ اما خودِ این و تحمل این تربیت و ریاضت الهى، او را پیش مى برد. جلسات درس را ادامه مى دهد. استاد را آن چنان که حق آن استاد بوده گرامى مى دارد و به مجلس درس او مى رود. یک روز در مجلس درس، او که در اواخر مجلس هم نشسته بود، بعد که درس تمام مى شود، مرحوم آخوند ملا حسینقلى همدانى، به حاج میرزا جواد آقا رو مى کند و مى گوید: برو این قلیان را براى من چاق کن و بیاور! بلند مى شود، قلیان را بیرون مى برد؛ اما چطور چنین کارى بکند؟! اعیان، اعیان زاده، جلوى جمعیت، با آن لباسهاى فاخر! ببینید، انسانهاى صالح و بزرگ را این طور تربیت مى کردند. قلیان را مى برد، به نوکرش که بیرون در ایستاده بود، مى دهد و مى گوید: این قلیان را چاق کن و بیاور. او مى رود قلیان را درست مى کندو مى آورد به میرزا جواد آقا مى دهد و ایشان قلیان را وارد مجلس مى کند. البته این هم که قلیان را به دست بگیرد و داخل مجلس بیاورد، کار مهم و سنگینى بوده است؛ اما مرحوم آخوند ملا حسینقلى مى گوید که خواستم خودت قلیان را درست کنى، نه اینکه بدهى نوکرت درست کند.

این، شکستن آن منِ متعرض فضولِ موجب شرکِ انسانى در وجود انسان است. این، آن منیت و خودبزرگ بینى و خودشگفتى و براى خود ارزش و مقامى در مقابل حق قائل شدن را از بین مى برد و او را وارد جاده اى مى کند و به مدارج کمالى مى رساند... بنابراین، قدم اول، شکستن منِ درونى هر انسانى است که اگر انسان، دائم او را با توجه و تذکر و موعظه و ریاضت همین طور ریاضتها پَست و زبون و حقیر نکند، در وجود او رشد خواهد کرد و فرعونى خواهد شد.

 


پ.ن:

بیانات / سال 1370 / (17/ 07/ 1370) سخنرانى در دیدار با خانواده هاى شهداى شهرهاى پاکدشت، ممقان، کبودرآهنگ، آستانه ى اشرفیه، لنجان، رابر کرمان، تهران،

برای مبارزه با نفس، میتونید به مجموع فرمایشات آقا در سایت میثاق مراجعه کنین.

۵ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰
یحیی پروین

4 دستگاه مبدل گناه به ثواب (دستگاه چهارم)

رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) فرمودند: هر که چهار خصلت داشته باشد و از سر تا پا غرق گناهان باشد، خدا آنها را بحسنات تبدیل کند (أصول الکافی / ترجمه مصطفوى، ج‏3، ص: 166):

3- شکر گذاری

شکر یعنی فهمیدن نعمت از ته دل!(1) اون موقع هست که میگی " خدایا شکرت!"

خیلیا به دنبال زیاد شدن روزی هستند و همیشه تو کانل های دعا و ذکر و ... اند. ما میتونیم با یه راه میانبر این کار رو انجام بدیم، اونم شکر برای روزی فعلی ماست؛ چون "شکر نعمت، نعمتت افزون کند    کفر، نعمت از کفت بیرون کند"

 

من یه بلایی رو دیدم و نمیخوام سرم بیاد، چیکار کنم؟ ==> 1-شکر خدا که مبتلا به این گرفتاری نشدی 2-از خدا بخوای که تو رو به این گرفتاری مبتلا نکنه. همین (2)laugh

 

 

 


پ.ن:

برو به دستگاه سوم

برو به دستگاه دوم

برو به دستگاه اول

1-امام صادق علیه السلام فرمود: هر که خدا باو نعمتى دهد و او آن را از دل بفهمد، شکرش را ادا کرده است.(

أصول الکافی / ترجمه مصطفوى، ج‏3، ص: 152)

2-

و فرمود: چون مرد گرفتارى را دیدى و خدا بر تو نعمت داده بود (بسلامتى از آن) بگو بار خدایا! من مسخره نمیکنم و نمیبالم، بلکه ترا براى نعمتهاى بزرگت نسبت بخود میستایم.

امام صادق علیه السّلام فرمود: هر بنده‏ئى که گرفتار و دردمندى را ببیند و بگوید: «حمد خدائى را که آنچه ترا بدان مبتلى ساخت از من بگردانید و بسبب عافیت مرا بر تو برترى داد، بار خدایا مرا از آنچه گرفتارش ساختى برکنار دار» خدا او را بآن بلا گرفتار نسازد.

(أصول الکافی / ترجمه مصطفوى، ج‏3، ص: 154)

 

 

متن کامل عربی حدیث در الکافی (ط - الإسلامیة)، ج‏2، ص: 107

أَرْبَعٌ مَنْ کُنَّ فِیهِ وَ کَانَ مِنْ قَرْنِهِ إِلَى قَدَمِهِ ذُنُوباً بَدَّلَهَا اللَّهُ حَسَنَاتٍ‏ الصِّدْقُ وَ الْحَیَاءُ وَ حُسْنُ الْخُلُقِ وَ الشُّکْر

۸ نظر موافقین ۵ مخالفین ۰
یحیی پروین

4 دستگاه مبدل گناه به ثواب (دستگاه سوم)

رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) فرمودند: هر که چهار خصلت داشته باشد و از سر تا پا غرق گناهان باشد، خدا آنها را بحسنات تبدیل کند (أصول الکافی / ترجمه مصطفوى، ج‏3، ص: 166):

3- خوش اخلاقی

 

این واقعا کلید خیلی چیزهاست!

راستی خوش خلقی چیه؟ ==>

1-فروتنى کنى و 2-خوش سخن باشى و 3-برادرت را با خوشروئى برخورد کنى. (أصول الکافی / ترجمه مصطفوى، ج‏3، ص: 162)

 

میخوای زندگی راحتی داشته باشی؟ خوش اخلاق باش! ==>

خوش ‏خلقى مایه آسانى امور است.صول الکافی / ترجمه مصطفوى، ج‏3، ص: 159)


پ.ن:

برو به دستگاه دوم

برو به دستگاه اول

متن کامل عربی حدیث در الکافی (ط - الإسلامیة)، ج‏2، ص: 107

أَرْبَعٌ مَنْ کُنَّ فِیهِ وَ کَانَ مِنْ قَرْنِهِ إِلَى قَدَمِهِ ذُنُوباً بَدَّلَهَا اللَّهُ حَسَنَاتٍ‏ الصِّدْقُ وَ الْحَیَاءُ وَ حُسْنُ الْخُلُقِ وَ الشُّکْر

۳ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰
یحیی پروین

4 دستگاه مبدل گناه به ثواب (دستگاه دوم)

رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) فرمودند: هر که چهار خصلت داشته باشد و از سر تا پا غرق گناهان باشد، خدا آنها را بحسنات تبدیل کند (أصول الکافی / ترجمه مصطفوى، ج‏3، ص: 166):

2-حیاء:

میدونید که "حرّ" به خاطر حیائش از امام حسین (علیه السلام) شد حرّ! (کم مسئله ای نیست!  از قعر جهنم اومد بیرون!)

 

 • حالا حیاء اصن یعنی چی؟ ==> انجام ندادن چیزی (=عمل، فکر، رفتار و....) به خاطر شرمساری از کسی مثلا: 1-خدا 2-پیامبر و امام 3-فرشتگان 4-والدین 5-بزرگان
 • نتیجه ی حیا میشه ادب. اشتباه نگیریما!!! پس اگه میخوای با ادب باشی، اولش باید با حیاء باشی عزیزم.

حال داشتی اینم بخونچشمک

داستان عابد بی حیاء:

عابد خداپرستی بود که در عبادتکده ای در دل کوه راز و نیاز خدا میکرد، آنقدر مقام و منزلتش پیش خدا زیاد شده بود که خدا هر شب به فرشتگانش امر میکرد تا از طعام بهشتی، برای او ببرند... و او را بدینگونه سیر نمایند. بعد از 70 سال عبادت ، روزی خدا به فرشتگانش گفت: امشب برای او طعام نبرید، بگذارید امتحانش کنیم آن شب عابد هر چه منتظر غذا شد، خبری نشد، تا جایی که گرسنگی بر او غالب شد. طاقتش تمام شد و از کوه پایین آمد و به خانه آتش پرستی که در دامنه کوه منزل داشت رفت و از او طلب نان کرد، آتش پرست 3 قرص نان به او داد و او بسمت عبادتگاه خود حرکت کرد.

سگ نگهبان خانه آتش پرست به دنبال او راه افتاد، جلوی راه او را گرفت...

مرد عابد یک قرص نان را جلوی او انداخت تا برگردد و بگذارد او براهش ادامه دهد، سگ نان را خورد و دوباره راه او را گرفت، مرد قرص دوم نان را نیز جلوی او انداخت و خواست برود اما سگ دست بردار نبود و نمی گذاشت مرد به راهش ادامه دهد. مرد عابد با عصبانیت قرص سوم را نیز جلوی او انداخت و گفت : ای حیوان تو چه بی حیایی! صاحبت قرص نانی به من داد اما تو نگذاشتی آنرا ببرم؟

بقیه در ادامه مطلب...

۶ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰
یحیی پروین

4 دستگاه مبدل گناه به ثواب (دستگاه اول)

رسول خدا (صلى اللَّه علیه و آله و سلم) فرمودند: هر که چهار خصلت داشته باشد و از سر تا پا غرق گناهان باشد، خدا آنها را بحسنات تبدیل کند

(أصول الکافی / ترجمه مصطفوى، ج‏3، ص: 166):

1-راستگوئى‏
 

در قرآن، کتاب رهنمای ما مسلمان ها، اشاره زیادی به مسئله دروغ شده است، مثلا:

« ان الله لایهدی من هو کاذب کفار » ( زمر/3)، « خداوند آن کس را که دروغگو و کفران کننده است هدایت نمی کند»

« ان الله لایهدی من هو مسرف کذاب » ( غافر/28)، « خداوند کسی را که اسراف کار و دروغگو است هدایت نمی کند »

 

همچنین در روایات نیز از دروغ  و دروغگو تعبیرات سختی شده است از جمله 1-دروغ؛ همردیفی با شرک به خدا(مستدرک الوسائل، ج 17، ص 416)  2-روسیاه شدن دروغگو( مستدرک الوسائل، ج9، ص 88)  3-مورد لعن خدا و فرشتگان قرار گرفتن دروغگو(مستدرک الوسائل،ج9،ص86)

 

ادامه ی دستگاهها در پست بعدی...

 


پ.ن:

متن کامل عربی حدیث در

الکافی (ط - الإسلامیة)، ج‏2، ص: 107

أَرْبَعٌ مَنْ کُنَّ فِیهِ وَ کَانَ مِنْ قَرْنِهِ إِلَى قَدَمِهِ ذُنُوباً بَدَّلَهَا اللَّهُ حَسَنَاتٍ‏ الصِّدْقُ وَ الْحَیَاءُ وَ حُسْنُ الْخُلُقِ وَ الشُّکْر

 

 

۱۰ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰
یحیی پروین

چرا خرافات ؟

خیلی از ماها خیلی از کارها رو میکنیم و نمیدونیم که خرافاته!

 • اصن خرافات یعنی چی؟ ==> یعنی اعتقاد به چیزی که منبع دینی و علمی نداشته باشه.

مثه اعتقاد به اینکه خواستیم کاری کنیم، کسی عطسه کرد، باید صبر کرد! یا اینکه باد اول کولر ماشین سرطان زاست. (کی گفته؟)

 قدیما از کسی میپرسیدی که منبع این حرفت کجاست، میگفت: خودم تو اینترنت خوندم! حالا میپرسی منبع حرفت چیه، میگه: خودم تو تلگرام خوندم!

خب، هممون میدونیم که هر کسی میتونه یه سایت و وبلاگ بزنه یا اینکه یه کانال اینترنتی باز کنه و شروع کنه به نشر مطالب، حالا این مطالب از کجا میاد؟؟؟

دیگه کار به جایی رسیده که تو کانال های طنز تلگرامی مینویسن:

خوردن آب پیاز و شیر قبل از خواب برای سفیدی پوست مفیده ....... کی به کیه، کپی کن بزار همه اسهال بگیرن (خخخخخ)

 

 • چرا به خرافات عمل میکنیم؟ ==> 1- اطلاعات کافی نداریم. 2- زود باوریم (این مهم تره) 3-عادت به این نداریم که منبع حرف رو از شخص مقابل بپرسیم.

 

 در آن روز که ابراهیم از دنیا رفت ‏خورشید گرفت و مردم مدینه گفتند: خورشید به خاطر مرگ ابراهیم گرفته است! رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) براى رفع این اشتباه و مبارزه با این موهومات و خرافات به منبر رفت و مردم را مخاطب ساخته فرمود: « أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّ کُسُوفَ الشَّمْسِ وَ الْقَمَرِ آیَتَانِ مِنْ آیَاتِ اللَّهِ یَجْرِیَانِ بِأَمْرِهِ مُطِیعَانِ لَهُ لَا یَنْکَسِفَانِ لِمَوْتِ أَحَدٍ وَ لَا لِحَیَاتِهِ فَإِذَا انْکَسَفَا أَوْ أَحَدُهُمَا صَلُّوا »

اى مردم همانا خورشید و ماه دو نشانه از نشانه ‏هاى قدرت حق تعالى هستند که تحت اراده و فرمان او هستند و براى مرگ و حیات کسى نمى‏گیرند و هر زمان دیدید آن دو یا یکى از آنها گرفت نماز بگزارید.   [بحار الأنوار (ط – بیروت)، ج‏۸۸، ص: ۱۵۵] 

۷ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
یحیی پروین

اگه صداشو نمیشنیدی، صداش نمیزدی...

کسی پیشم اومد گفت:

چرا صدام رو نمیشنوه؟

چرا اینقدر بهش التماس میکنم، جوابم رو نمیده؟

مگه نمیدونه این همه مشکل دارم؟

چرا بهم محل نمیذاره؟

 

اینو گفتم و رفتم: اگه صداشو نمیشنیدی، صداش نمیزدی...

 

و او همچنان در بهت و حیرت باقی مانده بود...

 


پ.ن:

خدا اول صدات میزنه، بعد وقتی تو صداشو با گوش دل شنیدی، صداش میزنی...

این داستان رو از روی گفتمان بین آقای حائری شیرازی با یک خانوم که وقتی آقا میخواستند به مزار حافظ بروند، اون خانوم اومد و از وضع زندگیش شکایت کرد، ساختم.

 

دعوایش با خدا بود...   و او چنین جواب داد...

۱۸ نظر موافقین ۷ مخالفین ۰
یحیی پروین
SusaWebTools